Stomatologia i ortodoncja
Zdrowie dieta porady zdrowotne…

Mutacje związane z rakiem w endometriozie bez raka ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 2nd, 2019

Czynniki etiologiczne leżące u podstaw endometriozy są kontrowersyjne i zaproponowano, aby zaburzenie pochodziło z kilku różnych procesów: migracji fragmentów błony śluzowej macicy z macicy przez jajowody podczas wstecznego miesiączkowania, rozsiewu tych fragmentów do jamy otrzewnej i ich implantacji na powierzchni błon surowiczych; rozprzestrzenianie się komórek endometrium (progenitorów) poprzez układ limfatyczny lub krążenie krwi; rozwój tkanki endometrium poprzez metaplazję nabłonka koelomicznego (tj. mezotelium, które wyścieła powierzchnię jamy otrzewnowej i narządów); lub różnicowanie się z komórkami macierzystymi pochodzącymi ze szpiku kostnego lub płodnymi pozostałościami komórek müllerowskich rozsypujących się do jamy otrzewnej podczas wstecznego miesiączkowania. W badaniach dotyczących asocjacji z genomewidem zidentyfikowano markery genetyczne potencjalnie związane ze zwiększonym ryzykiem endometriozy.13 Endometrioza, w szczególności endometrioza jajników, jest szeroko akceptowana jako bezpośredni prekursor jasnych komórek i endometrioidalnych raków jajników, 14,15 tak zwana endometrioza nowotwory jajnika. Jednakże badanie mutacji somatycznych w endometriozie zostało ograniczone w dużej mierze do endometriozy z towarzyszącym rakiem. Niewielka liczba badań dotyczących kandydatów na geny zbadała łagodne (niezwiązane z rakiem) zmiany w endometriozie jajników; w jednym z badań zidentyfikowano mutację KRAS (p.G12C) w pojedynczej zmianie chorobowej, 16 i inne zidentyfikowane mutacje PTEN w 7 z 34 zmian (21%) 17 Badania immunohistochemiczne wykazały również częściową lub całkowitą utratę immunohistochemiczną ARID1A (jako w przypadku mutacji powodujących utratę funkcji ARID1A) w zmianach z endometriozy jajnika i nono- wery bez jednoczesnego raka.18-20 Wszystkie z powyższych badań były utrudnione przez metody genomowe niskiej rozdzielczości, brak wyizolowania określonych endometrialnych komórek zrębu lub nabłonka z wnętrza dominująco włóknisty guzek endometriozy (np. za pomocą mikrodyssekcji laserowej) i brak ortogonalnego walidowania. Dlatego badania te dostarczyły niejednoznacznych odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy łagodne zmiany endometriozowe zawierają mutacje somatyczne w genach kierujących rakiem poza procesem transformacji do nowotworów jajnika związanych z endometriozą, a jeśli tak, jaka jest ich rola w patologii tych nowotworów zmiany chorobowe.
W tym badaniu przeprowadziliśmy sekwencjonowanie ex- i sekwencjonowane sekwencjonowanie amplikonu i wykorzystaliśmy dwie cyfrowe metody genomowe do określenia, czy łagodne, ale inwazyjne, głęboko naciekające zmiany endometriozy zawierają mutacje somatyczne, w tym te często wykrywane w ludzkich rakach.
Metody
Próbki tkanek i dobór pacjentów
Próbki tkanek uzyskano z trzech niezależnych kohort pacjentów z głęboką infiltracyjną endometriozą. Wszystkie tkanki były utrwalonymi próbkami archiwalnymi, utrwalonymi w formalinie i zatopionymi w parafinie lub utrwalonymi molekularnie (Sakura Finetek) i zatopionymi w parafinie. Próbki tkanek od 17 pacjentów uzyskano z Oddziałów Położnictwa i Ginekologii i Patologii w Lenox Hill Hospital-Northwell Health (Uniwersytet Hofstra) w Nowym Jorku. Próbki tkanek od 7 pacjentów uzyskano z Wydziału Patologii Szpitala Seirei Mikatahara w Hamamatsu w Japonii
[przypisy: iwona sulik wikipedia, dexadent, wskaźnik inr norma ]

Tags: , ,

No Responses to “Mutacje związane z rakiem w endometriozie bez raka ad”

  1. Desert Haze Says:

    tak naprawdę istotna jest równowaga pierwiastków

  2. Chuckles Says:

    [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dentysta w krakowie[…]

  3. The China Wall Says:

    też przez długi okres czasu myślałam, że mnie boli żołądek

Powiązane tematy z artykułem: dexadent iwona sulik wikipedia wskaźnik inr norma