Stomatologia i ortodoncja
Zdrowie dieta porady zdrowotne…

Jak AIDS wynalazł globalne zdrowie

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

W ciągu ostatniego półwiecza historycy wykorzystali epizody epidemii choroby, aby zbadać zmiany naukowe, społeczne i kulturowe. Podejście to polega na uznaniu, że choroby, a zwłaszcza reakcje na epidemie, oferują fundamentalny wgląd w praktyki naukowe i medyczne, a także wartości społeczne i kulturowe. Jak pisał historyk Charles Rosenberg, choroba musi koniecznie odzwierciedlać i obnaża każdy aspekt kultury, w której występuje 1. Wielu historyków uznałoby za przedwczesne pisanie historii epidemii HIV. W końcu ponad 34 miliony ludzi jest obecnie zarażonych wirusem HIV. Nawet dzisiaj, przy długotrwałych kampaniach zdrowia publicznego i wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (HAART), HIV pozostaje głównym czynnikiem przyczyniającym się do obciążenia chorobami w wielu krajach. Jak wskazują Piot i Quinn w tym wydaniu czasopisma (strony 2210-2218), zwalczanie epidemii pozostaje sprawdzianem naszej rosnącej wiedzy i czujności.
Niemniej postępy poczynione w walce z tą pandemią i jej wpływem na naukę, medycynę i zdrowie publiczne były daleko idące (patrz oś czasu). Zmiany wywołane wirusem HIV miały wpływ nie tylko na przebieg epidemii: wywarły silny wpływ na badania naukowe i naukę, praktyki kliniczne i szerszą politykę. AIDS przekształciło konwencjonalne mądrości w zdrowie publiczne, praktykę badawczą, postawy kulturowe i zachowania społeczne. Przede wszystkim epidemia AIDS stanowi podstawę rewolucji, która podniosła tradycyjne podejście do międzynarodowego zdrowia , zastępując je innowacyjnymi globalnymi podejściami do chorób. W rzeczywistości epidemia HIV i generowane przez nią reakcje były kluczowymi siłami w wymyślaniu nowego globalnego zdrowia .
Ta epidemia zakłóciła tradycyjne granice między zdrowiem publicznym a medycyną kliniczną, w szczególności przepaść między zapobieganiem chorobom a leczeniem. W latach 80., przed pojawieniem się terapii przeciwretrowirusowych, urzędnicy zdrowia publicznego skupili się na kontrolowaniu społecznych i behawioralnych czynników ryzyka; zapobieganie było postrzegane jako jedyna nadzieja. Jednak nowe metody leczenia osłabiły to rozróżnienie i historyczny podział na zdrowie publiczne i opiekę kliniczną2. Badania kliniczne wykazały, że wczesne leczenie przynosi korzyści nie tylko dramatycznie wydłużając średnią długość życia, ale także znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia na niezakażonych partnerów seksualnych. .3 Zasadnicze leki są korzystne zarówno dla pacjentów, jak i dla populacji, zapewniając krytyczne narzędzie do zmniejszania podstawowych różnic w stanie zdrowia. Ten wgląd zachęcał do integracji podejść do zapobiegania i leczenia, oprócz zmiany zachowań i przestrzegania.
Szybki rozwój skutecznych terapii przeciwretrowirusowych z kolei nie mógłby nastąpić bez nowych form popierania i aktywizacji choroby. Wcześniejszy aktywizm choroby, na przykład, ustanowił ważne kampanie wspierające kontrolę gruźlicy, badania nad rakiem i prawa pacjentów z chorobą psychiczną. Ale aktywiści AIDS wyraźnie przekroczyli ogromną przepaść ekspertyzy. Poszli na spotkania z Food and Drug Administration i wydarzenia przesiąknięte często tajemną nauką o HIV, przygotowane do przedstawienia konkretnych propozycji w celu przyspieszenia badań, przeformułowania prób i przyspieszenia procesów regulacyjnych
[podobne: praca chałupnicza olx, funnyguilds, czy bakteria helicobacter pylori jest zarazliwa ]

Tags: , ,

No Responses to “Jak AIDS wynalazł globalne zdrowie”

 1. Bartłomiej Says:

  Mój mąż ma dużo papryki w swojej diecie

 2. Iga Says:

  Article marked with the noticed of: olejowanie włosów[…]

 3. Sofa King Says:

  Czy jeśli pójdę na takie USG to dostanę też zdjęcia

 4. Olga Says:

  Article marked with the noticed of: dentysta Lublin[…]

 5. Judge Says:

  Najlepiej to robic badania kontrolne

 6. Toe Says:

  Article marked with the noticed of: medycyna estetyczna lublin[…]

 7. Błażej Says:

  Zapisałam mamę i zobaczymy jak będzie

Powiązane tematy z artykułem: czy bakteria helicobacter pylori jest zarazliwa funnyguilds praca chałupnicza olx