Stomatologia i ortodoncja
Zdrowie dieta porady zdrowotne…

Co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Wiem, że nie powinniśmy mieć ulubionych, ale Lizzy była jedną z moich. Miała 8 lat. Jej oczy wciąż błyszczały, mimo że jej kręcone brązowe włosy dawno już wypadły z powodu promieniowania i chemioterapii z powodu złośliwego guza mózgu. Kiedy guz powrócił, jej rodzice i ja wiedzieliśmy, że w końcu umrze na jej chorobę. Ale czuła się dobrze i nie można było nie poddać się terapii drugiego rzutu. Sprawy nie poszły dobrze. W ciągu dwóch miesięcy Lizzy miała zużyte i puste spojrzenie, a normalnie ożywiona twarz była pozbawiona wyrazu. Następnie, podczas badania MRI, w niewytłumaczalny sposób wpadła w kłopoty z oddychaniem i została odesłana na oddział ratunkowy. Widziałem ją w zatoce urazowej, pracując, by oddychać, jej oczy płonęły strachem i dezorientacją. Umrze, jeśli nie zostanie zaintubowana. Ale czy ona powinna być. Chodziliśmy tam iz powrotem: w końcu umrze na jej chorobę i być może stało się to teraz. Ale to było tak nagłe, a co, jeśli problemem było coś, co można było naprawić – zator płucny lub aspiracyjne zapalenie płuc. Z drugiej strony, o ile więcej powinno umierać umierające dziecko. A jednak ci z nas, którzy kochali Lizzy, nie byli gotowi pozwolić jej odejść.
Aby uciec od chaosu w oddziale ratunkowym, usiadłem z rodzicami Lizzy wciśniętymi do magazynu, wypełnionego monitorami i słupami IV. Omówiliśmy zalety i wady intubacji, a przez łzy jej matka zapytała mnie: Co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko.
Przypuszczam, że wszyscy zadano nam takie pytanie: co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko, twoja matka, twój brat, twój mąż. Czasami pytałem ludzi, co rozumieją przez to pytanie – i odpowiedziałem zdziwionym spojrzeniem, mówiąc: Co masz na myśli, co mam na myśli. Chcę tylko wiedzieć, co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko! Ludzie mogą zadawać to pytanie, ponieważ rozsądnie zakładają, że opcja, którą wybieramy dla tych, których kochamy najbardziej, jest najlepszą opcją i dlatego jest dla nich najbardziej odpowiednia. Mogą również dążyć do humanizacji nas, aby nasze zaangażowanie było osobiste. Zachęcają nas, abyśmy podeszli do nich lub do ich krewnych nie tylko jako innej sprawy, ale jako istota ludzka o takiej samej wartości jak nasi synowie i córki, matki i ojcowie. Jest to inny sposób prosić o wskazówki, prośbę o podzielenie się nimi, jako partner, ciężki ciężar podejmowania decyzji.
Mogą jednak nie doceniać tego, że podejmując decyzje medyczne dla naszych własnych rodzin, możemy czerpać z emocji przynajmniej tyle, ile obiektywność wymagana dla zdrowych decyzji medycznych. Ponadto decyzje medyczne, w szczególności dotyczące celów lub granic opieki, są rzadko podejmowane i zależą od scenariusza medycznego, pacjenta, rodziny i kultury oraz filozofii opieki. To, czego mógłbym chcieć dla mojej córki (i czego może chcieć) może być bardzo różne od tego, czego chcą Lizzy i jej rodzina.
Jak więc odpowiedzieć. W jaki sposób równoważymy naszą profesjonalną ocenę z bardzo osobistymi osądami, o które prosi nas takie pytanie. Moglibyśmy zupełnie uniknąć odpowiedzi, tłumacząc, że skoro nie jesteśmy w takiej samej sytuacji, nie możemy wiedzieć, co byśmy zrobili. Ale chociaż w tej odpowiedzi może być prawda, zaprzecza ona naszym pacjentom ważną informacją, która może im pomóc w podjęciu bolesnej decyzji
[hasła pokrewne: olx praca chałupnicza, exbol, inr norma ]

Tags: , ,

No Responses to “Co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko”

 1. Kornel Says:

  [..] Cytowany fragment: psychoterapeuta katowice[…]

 2. Cool Whip Says:

  Do tego non stop zimne ręce

 3. Tymon Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: ból głowy[…]

 4. Midas Says:

  Te owsiki to takie cholerstwo

 5. Norbert Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: USG 3D[…]

 6. Midnight Rambler Says:

  Prośbę o podanie nazwy ziół

Powiązane tematy z artykułem: exbol inr norma olx praca chałupnicza