Stomatologia i ortodoncja
Zdrowie dieta porady zdrowotne…

Co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko ad

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Inną opcją jest odpowiedzieć tak szczerze, jak to możliwe. Często łączę te podejścia, wyjaśniając, że byłbym arogancki, aby myśleć, że mogę powiedzieć z przekonaniem, co bym zrobił, gdyby to było moje dziecko, ponieważ jeśli chodzi o moje dziecko, moje myślenie jest bardziej emocjonalne niż racjonalne. W tej sytuacji jestem ojcem bardziej niż lekarzem i nigdy nie stałem tam, gdzie stoi rodzina mojego pacjenta, nie jestem pewien, jak zareaguję. Potem mówię: Ale oto, co myślę, że zrobię. . . W ten sposób uznaję niezwykle stresującą decyzję, z którą się zmagają, jednocześnie udzielając wskazówek, odpowiadając na ich pytanie. Rodziny zasługują na odpowiedź, jednak trudno nam to zapewnić.
Ale co, jeśli to, co rekomendujemy dla naszego pacjenta, różni się od tego, co zrobilibyśmy dla naszego własnego dziecka lub współmałżonka. Czy udostępniamy te informacje. Czy jest dopuszczalne, aby być mniej niż prawdomównym. Przypominam sobie spotkanie z rodzicami 9-miesięcznego dziecka z postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która zaczynała kaszleć i dusić się po karmieniu. Dyskusja koncentrowała się na tym, czy w niemowlęciu, którego prognozy byłyby bardzo złe, byłoby umieszczona rura G. Rodzice, nieinterwencjonistyczni, skłonni byli do tego, by wszystko przebiegało naturalnie. Ale problem z karmieniem był dla nich trudny. Miałem wrażenie, że nie chcieli wstawić G-tube i szukali pozwolenia, aby tego nie robić. Wtedy ojciec zapytał: Co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko, doktorze.
Mój umysł ścigał się: Co zrobię, co zrobię. . . . Jeśli to było moje dziecko, pomyślałem, chciałbym G-tube. Ale czy nie jest to ojciec we mnie, podejmujący decyzję na podstawie mojej rodziny, kultury, filozofii, wartości i emocji. Czy ten człowiek szuka zalecenia lekarza, czy ojca – czy nawet rozważa to rozróżnienie. Jeśli powiem mu, co bym zrobił, gdyby to było moje dziecko, czy mógłbym przypadkowo wywierać presję na tę rodzinę, aby zrobił to, co ich instynkt mówi im, aby nie robić. Czy powinienem kłamać. Czy powinienem im powiedzieć, co myślę, że mieli nadzieję usłyszeć, wiedząc, że nie ma wyraźnego dobra ani zła, żadnego pojedynczego standardu opieki. Ojciec musiał widzieć w moich oczach panikę, bo nie popychał mnie do odpowiedzi, miłosiernie przechodząc do czegoś innego.
Gdyby popchnął, prawdopodobnie powiedziałbym: Gdyby to było moje dziecko, zdecydowałbym się na podstawie wygody. Gdybym mógł zapewnić, że dostanie wystarczająco dużo jedzenia i picia, by zachować wygodę, zrezygnowałbym z G-rurki. Ale jeśli nadal będzie kaszleć i krztusić się i wydawał się rozdrażniony i głodny pomimo najlepszych starań zespołu medycznego, rozważyłbym G-tube.
W przypadku Lizzy odpowiedź na to pytanie nie była tak trudna, jak tragiczna. Gdyby była moją córką, chciałbym, żeby ją zaintubować, a ja powiedziałem jej rodzicom. Oczywiście było to także ich życzenie i miało to sens dla wszystkich zaangażowanych. Mieliśmy nadzieję, że jeśli będziemy mieć trochę więcej czasu na rozwiązanie problemu, jej stan może być ustabilizowany na tyle długo, by mogła się z nim pożegnać. I tak się stało. Lizzy na krótko zebrała się, wyszła tuba, a ona i jej rodzina pożegnali się, zanim umarła. Jej rodzice wciąż trzymają się tego wiecu jako prezent od Lizzy.
Pytanie Co byś zrobił. Jest zniechęcające, ale powszechne Choć czasami osobiste i zawodowe odpowiedzi zbiegają się, innym razem pytanie wywołuje konflikt dla klinicystów. Być może zanim przedyskutujemy trudne decyzje z pacjentami lub rodzinami, powinniśmy zadać sobie pytanie, w jaki sposób odpowiemy na to pytanie. Powinniśmy pamiętać, że nasi pacjenci pytają o to, ponieważ szukają wskazówek, a nie menu opcji, i uważam, że powinniśmy odpowiedzieć tak szczerze, jak to tylko możliwe. Być może nie jest tak źle, jeśli nasza perspektywa jako rodzica lub współmałżonka jest częścią naszej odpowiedzi. Dzielenie się odrobiną nas samych z pacjentami i rodzinami uświadamia nam człowieka w momencie, kiedy potrzebują nas, abyśmy byli ludźmi i wysyła wiadomość, że wszyscy jesteśmy w tym razem.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autora są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu pod adresem.
Author Affiliations
Z Wydziału Pediatrii i Oddziału Opieki Paliatywnej, Centrum Medycznego Uniwersytetu Rochester; oraz program CompassionNet, Lifetime Care – oba w Rochester, NY.

Materiał uzupełniający
Powołując się na artykuły (3)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: wskaźnik inr norma, syrop prospan, soda na raka ]

Tags: , ,

No Responses to “Co byś zrobił, gdyby to było twoje dziecko ad”

 1. Alicja Says:

  Nie ma czegoś takiego, jak “medycyna alternatywna”

 2. Lena Says:

  Article marked with the noticed of: dentysta Warszawa Bemowo[…]

 3. Wheels Says:

  Piszta co chceta

 4. Ryszard Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: drogeria kosmetyczna[…]

 5. Jowita Says:

  Może nieładnie tak krytykować, ale ten artykuł naprawdę jest tragiczny

Powiązane tematy z artykułem: soda na raka syrop prospan wskaźnik inr norma